Nadzieja

Tym razem witam Nowy Rok nadzieją. Niby jak każdy poprzedni, a jednak trochę inaczej. Nadzieje ubiegłych lat były jak chybotliwe płomyki świec, jak pojawiające się i znikające cienie. Niby były, a jednak bezcielesne, nieuchwytne. Nierealne, gdyby chciało się spojrzeć prawdzie w oczy. Niby możliwe, lecz możliwe czysto teoretycznie.
31 grudnia po prostu wypadało mieć nadzieję. Nie było to dla mnie nawet specjalnie trudne: niezależnie w jakim dołku się znalazłam, zawsze gotowa byłam wierzyć, że za horyzontem czekają lepsze dni.
Tym razem jednak, po raz pierwszy od lat, jest inaczej. Tym razem nadzieja jest realna. Mogłaby usiąść obok mnie. Jestem pewna, że ma zielone oczy. I uśmiech, któremu trudno się oprzeć. Powiedziałaby:
– Hmmm… W sumie całkiem nieźle to wygląda.
Przyznaję – miło jest ją mieć w pobliżu. Nosi się trochę hippisowsko, trochę cygańsko. Bransoletki pobrzękują przy każdym ruchu. Pachnie wanilią i karmelem, jakby właśnie skończyła piec niedzielne ciasto. Kiedy wchodzi do pokoju wszyscy się uśmiechają. Szczęściara.
Owszem, kręciła się tu już wcześniej. Sprawdzała co i jak. Chciała, żebym wiedziała, że jest i że jest gotowa. Czekała cierpliwie. Wiedziała, że potrzebuję właśnie jej.
Tak, ma siostrę. To znana psotnica. Bawi ją zwodzenie zagubionych. Zagubionych dosłownie i w przenośni. Lata temu widywało się ją w gęstych lasach albo na bagnach. Dziś głównie snuje piękne opowieści o przyszłości doskonale wiedząc, że nigdy nie staną się one prawdą. Moralność: poziom zero. Znam ją oczywiście, ale nauczyłam się już nie brać jej poważnie.
Ta pierwsza potrafi być wymagająca. Pomaga, ale tylko tym, którzy gotowi są dać coś od siebie. Najlepiej sporo. Najlepiej niejednorazowo. Najlepiej walcząc każdego dnia, od nowa.
Nie jest specjalistką od milionowych wygranych w Lotto. Nie potrafię są jednak wyobrazić dobrego, normalnego życia bez jej obecności.
Uparłam się, że w tym roku to ona będzie moją najlepszą przyjaciółką.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *