A rzeczywistość znów skrzeczy

Tyle już razy obiecywałam odpuścić sobie. Przestać walczyć z wiatrakami. Uwierzyć, że świat będzie toczył się swoimi torami, niezależnie od mojego zdania, a nawet niezależnie od mojego głębokiego sprzeciwu.
Wmawiam sobie, że kilka funtów miesięcznie wpłacanych na organizacje pomagające uchodźcom, załatwia sprawę. Uciszam sumienie, przekonując sama siebie, że i tak nic więcej nie mogę zrobić.
Może to i prawda. A może jednak nie. Ostatecznie nigdy nie próbowałam zrobić nic więcej.
 
Świat toczy się swoimi torami. Nie wykolei się, bez obaw. Choć czasami chciałoby się. Chciałoby się nim potrząsnąć, obudzić.
Dziś, nieśmiało, myślę, że może mamy szansę. Bo już nie tak łatwo zamieść niewygodne informacje pod dywan. Dziesiątki lat temu ludzie mogli się usprawiedliwiać, że nic nie wiedzieli o obozach koncentracyjnych, na przykład. Mogli twierdzić, że gdyby wiedzieli…
Dziś – wiemy. Dziś wystarczy włączyć wiadomości, żeby zobaczyć maleńkie dzieci rozdzielone z rodzicami. Dziś wystarczy wrzucić hasło w wyszukiwarkę, żeby zobaczyć dzieci w klatkach, rozpaczliwie płaczące. Dzieci zrozpaczone. Dzieci, które nie rozumieją co się dzieje. Dzieci przerażone.
A dzieje się to wszystko w najdoskonalszej podobno światowej demokracji. W kraju napompowanym przekonaniem o swojej wielkości. W kraju rządzonym przez prezydenta, którego ego urosło już na tyle, że niewątpliwie musiało opuścić naszą galaktykę.
Oglądam zdjęcia z tych obozów i żołądek skręca mi się w supełek. Oglądam, choć wcale nie chcę. Oglądam, bo uważam, że nie mamy prawa nie oglądać.
Coś musi się zmienić.
Nazywajcie mnie dziecinną, naiwną, ale nie uwierzę, że świat przejdzie nad tym do porządku dziennego.

You may also like

14 komentarzy

 1. Obozy koncentracyjne Trampa, a Ci ludzie z Meksyku, Salvadoru i tym podobnych pchają się tam na wyscigi. Proponuje zamienić Trampa na Clinton i juz bedziej raj, a ci co przenoszą w brzuchach heroinę będą zamykani w Hiltonie.

  1. Rozdzielania dzieci i rodziców (i to w totalnym bałaganie, więc później mogą się pojawić ogromne kłopoty z łączeniem rodzin) nic nie usprawiedliwia. Nie odnoszę się do polityki Trumpa (choć wiesz, że nie jestem jej fanką), odnoszę się do metod.

   1. A to relacja z CNN? Może ci redaktorzy razem z Clinton przyjmą tych ludzi do siebie. Prawo tego nie zabrania,mogą zaprosić, zagwarantować utrzymanie i nie ma problemu😲

 2. Relację znam z kilku miejsc, ale jakie to ma znaczenie? Być może trzeba być kobietą i mieć dzieci, żeby to zrozumieć. To jest zwyczajnie nieludzkie i niczym nie da się usprawiedliwić.

 3. Wiadomo już dużo więcej. No i jak zwykle była to ustawka. Nikt nikomu nie zabiera dzieci. Natomiast prawo nie przewiduje obecności dzieci w więzieniach. A propos matki, to która matka traktuje dziecko jako pomoc w przestepstwie?

  1. Najwyraźniej wszystko zależy od źródła informacji, na którym się opierasz. Niektórzy oglądają TVP, inni TVN. Niektórzy czytają „Do rzeczy”, inni „Guardiana”. Naprawdę nie mam dziś nastroju na słuchanie o tysiącach meksykańskich matek przestępczyń i Trumpie, rycerzu na białym koniu, który chroni nas przed zalewem dziczy.

   1. Nie oglądam TV, ale nie chce mi się wierzyć że są tacy co oglądają TVN, poważnie?
    Co do przestępstwa, jako takiego, vmcalkiem niedawno strzelanego do ludzi którzy wchodzili na pewien mur. Byli to ci sami (strzelajacy) , których dziś Ty popierasz. A reszta to bzdury- to jest kasztanka😊

  2. Jeśli coś oglądam to BBC. I nie ma czegoś takiego jak grupy ludzi, których nie popieram albo popieram. To tak jakbym podpisywała się pod wszystkim co zrobią. Są za to działania, akcje, które popieram albo których nie popieram.

   1. BBC I Guardian to bastiony lewactwa. Ale to Twój wybrać . Zapewnecie popigraszki takich działań jak skazywanie kogoś za pisanie prawdy o zbrodniach muzułmanów albo opinie w bbc, bodajże pani bezgranicznie ze dzihadysci powinni być przyjmowani do społeczeństwa bo nie rozumieją swych zbrodni.
    Trzeba zrozumiec ze poglądy lewackie to żadna nowoczesność, to powrót do końca XIX wieku. Każdemu wolno mieć swoją prawdę ale nie wolno narzucać jej innym . Natomiast wy lewacy uważacie że to wam się narzuca, nie dostrzegając ze nie ma marszy hetero A Są marsze homo!

   1. No wlasnie😛 tak jak Ty masz wolność, nawet w tej zacofanej Polsce zorganizowania marszu popierającego przekraczajacych nielegalnie granicę, nawet z woreczkami koki w brzuchu😀

   1. No tak, wolność była za czasow gdy służby wkraczamy do redakcji albo sądy skazywały prawicowych bandytów na karę śmierci. Jak teraz w GB dzieci? Dobrego samopoczucia życzę, samoocena jest na wystarczającym poziomie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *