Historia

To raczej zasada niż wyjątek: historia dzieje się tuż obok nas, historia dzieje się dokładnie w tej chwili, a my nie zdajemy sobie z tego sprawy. Bo przecież nasze życie wygląda dokładnie tak jak wyglądało do tej pory. Kładziemy się spać i budzimy się dokładnie tak samo. Przygotowujemy kurczaka w sosie słodko-kwaśnym według dokładnie tego samego co zawsze przepisu. Jak co dzień rano tuszujemy rzęsy. Jak co weekend czekamy na kolejny odcinek ulubionego serialu. Jesteśmy niedospani – jak zwykle. Wahamy się czy dać się skusić na kolejny kawałek ciasta. Zastanawiamy się nad drugim kieliszkiem wina. Wkurzamy się bałaganem w pokoju dziecięcym i z niepokojem podliczamy rachunki na koniec miesiąca.
Życie toczy się dokładnie tak samo jak toczyło się rok temu, dni są zupełnie podobne do tych sprzed miesiąca.
Historia gdzieś tam się przetacza. Niby zdajemy sobie z tego sprawę, ale jakoś nie do końca wierzymy. Rzeczywista jest sałatka Caprese w sobotni wieczór. To co za oknem, w telewizji, w internecie jest widowiskiem. Realność tego widowiska ma się nijak do realności Caprese i niezapłaconych rachunków. Uznajemy więc w związku z tym, że nie, to nie żadna historia. Po prostu histeryczne wyskoki femnistek w wieku okołomenopauzalnym, znudzonej młodzieży i zblazowanych artystów. Historia nie może tak po prostu dziać się za oknem i zakłócać nam wakacji. Nie jesteśmy na to przygotowani. Nie mamy czasu. Nie przemyśleliśmy sobie szczegółowo, po której stronie jesteśmy.
Cóż, obawiam się, że nie nas pierwszych to dopadło. Historia spada na ludzi znienacka, przewraca do góry nogami poukładane życie. Każe wybierać. Każe decydować. Każe zająć pozycję.
Oczywiście możemy się zbuntować. Oczywiście możemy zdecydować się na wewnętrzną emigrację i oświadczyć, że nas to nie dotyczy. Oczywiście możemy spróbować odciąć się od świata.
Pamiętajmy jednak, że historia nie zawsze obchodzi się dobrze z tymi, którzy przedkładają ponad nią nawet najlepsze Caprese.

You may also like

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *